fi

Sivu sisältää mainoslinkkejä

Ampumahiihdon olympiavoittaja on kuollut - Vain 53 vuoden iässä


Ampumahiihdon pikakilpailun Naganon 1998 olympiavoittaja on kuollut vain 53-vuotiaana.
Etusuora: 14.07.2026 12:31Ampumahiihto
Ampumahiihdon olympiavoittaja on kuollut - Vain 53 vuoden iässä
Pokrajac. [GFDL, CC-BY-SA-3.0 or CC BY-SA 2.5], via Wikimedia Commons


Venäläinen ampumahiihdon olympiavoittaja Galina Kukleva on kuollut vain 53-vuotiaana, tiedottaa Venäjän ampumahiihtoliitto. Venäjän ampumahiihtoliitto kertoo hänen menehtyneen tiistaina 14. heinäkuuta.

Kukleva syntyi 21. marraskuuta 1972 Ishimbayssa. Hän nousi maailman huipulle 1990-luvun lopulla, ja Naganon talviolympialaisissa 1998 hän voitti naisten 7,5 kilometrin pikakilpailun olympiakultaa.

Dramaattinen olympiavoitto on jäänyt monille mieleen, sillä se ratkesi vain 0,7 sekunnin erolla toiseksi sijoittuneeseen Saksan Uschi Disliin.

Olympiakullan lisäksi Kukleva saavutti urallaan kolme MM-kultaa viesteissä sekä yhden henkilökohtaisen MM-hopean yhteislähdöstä ampumahiihdon MM-kisoista vuonna 2000.

Kukleva päätti aktiiviuransa vuonna 2003, mutta tiedotteen mukaan jatkoi sen jälkeen työskentelyä ampumahiihdon parissa valmentajana ja häntä pidettiin Venäjällä erittäin suuressa arvossa läpi lajikentän.



Lähde: Venäjän ampumahiihtoliitto