Ostrava Golden Spike 19.5.2021 | Aikataulu & Ennakko

Ostravan Golden Spike -tapahtuma kuhisee maailmantähtiä


Legendaarinen Ostrava Golden Spike -yleisurheiluilta kilpaillaan keskiviikkona jo 60:nnen kerran.
Etusuora: 18.05.2021 08:54Yleisurheilu
Ostravan Golden Spike -tapahtuma kuhisee maailmantähtiä
Armand Duplantis. Frankie Fouganthin [CC BY-SA]
Ostrava Golden Spike avaa toden teolla eurooppalaisen yleisurheilukauden 2021.

Ostravan tapahtuma on ollut yksi kovatasoisimmista eurooppalaisista kilpailuista jo vuosikymmenien ajan. Vuosien saatossa kisoissa on nähty hurjia tuloksia, kuten Kenenisa Bekelen 2004 juoksema 10 000 metrin ME-aika 26.20,14, Dayron Roblesin 110 m aidat 12,87 (2008), Juan Miguel Echevarrian pituustulos 866 ja Helena Fibingerovan kuulatulos 21,96.

Tänäkään vuonna kovat tulokset eivät jää osallistujista kiinni, sillä kisoissa on mukana useita lajiensa tämän hetken parhaimpia urheilijoita, kuten seiväsässä Armand Duplantis, keihäsmies Johannes Vetter, moukarinheittäjä Anita Wlodarczyk, vastikään 71,40 keihästä viskaissut Puolan Maria Andrejczyk, 5000 ja 10 000 metrin ME-mies Joshua Cheptegei sekä 100 metriä hurjaan aikaan 10,72 kaahaillut Sha'Carri Richardson.

Alta löydät kisojen tulokset, aikataulun ja osallistujat.

Tulokset


Kisojen livetulokset

Aikataulu - Ostrava Golden Spike


KelloLaji M/N
18.00Keihäs Naiset
18.05Pituus Miehet
18.104x100 m Miehet
18.304x100 m Naiset
18.50400 m aj. Miehet
18.55Kuula Miehet
19.05400 m aj. Naiset
19.15100 m Miehet
19.221500 m Naiset
19.321500 m Miehet
19.42800 m Naiset
19.45Kolmiloikka Miehet
19.52800 m Miehet
19.57Keihäs Miehet
20.003000 m est. Miehet
20.15400 m Miehet
20.25200 m Naiset
20.35200 m Miehet
20.453000 m Miehet



Ostrava Golden Spike 2021 - Livestream


Ostravan Golden Spike -yleisurheiluilta on katsottavissa livestreamia useammista lähteistä. World Athleticsin livestream on valitettavasti geoblockattu Suomessa.



Osallistujat - Ostrava Golden Spike


Miehet


M 100 m

#UrheilijaPBSB
1Zdeněk Stromšík (CZE)10.1610.35
2Jan Veleba (CZE)10.16 
3Ján Volko (SVK)10.1310.34
4Fred Kerley (USA)9.919.91
5André De Grasse (CAN)9.909.99
6Justin Gatlin (USA)9.749.98
7Silvan Wicki (SUI)10.11 
8Joris van Gool (NED)10.16 

M 200 m

#UrheilijaPBSB
1Tomáš Němejc (CZE)21.2221.30
2Jan Jirka (CZE)20.71 
3William Reais (SUI)20.24 
4Fred Kerley (USA)20.2420.24
5Kenny Bednarek (USA)19.8019.94
6Ján Volko (SVK)20.24 
7Aaron Brown (CAN)19.9520.26
8Jiří Polák (CZE)20.6321.44



M 400 m

#UrheilijaPBSB
1Jan Tesař (CZE)45.73 
2Jochem Dobber (NED)45.64 
3Edoardo Scotti (ITA)45.21 
4Pavel Maslák (CZE)44.79 
5Kirani James (GRN)43.7444.88
6Vernon Norwood (USA)44.4044.64
7Liemarvin Bonevacia (NED)44.72 
8Patrik Šorm (CZE)46.13 

M 800 m

#UrheilijaPBSB
1.01Mohamed Ali Gouaned (ALG)1:46.351:46.35
1.02Adisu Girma (ETH)1:46.361:47.6
2.01Mateusz Borkowski (POL)1:45.42 
2.02Tony van Diepen (NED)1:44.82 
3Adam Kszczot (POL)1:43.30 
4.01Mark English (IRL)1:44.84 
4.02Jake Wightman (GBR)1:44.18 
5Amel Tuka (BIH)1:42.511:47.86
6.01Filip Šnejdr (CZE)1:45.56 
6.02Saúl Ordóñez (ESP)1:43.65 
7.01Patryk Dobek (POL)  
7.02John Fitzsimons (IRL) 1:48.09
8.01Max Burgin (GBR)1:44.75 
8.02Tadeáš Plaček (CZE)1:54.32 



M 1500 m

#UrheilijaPBSB
1Luke McCann (IRL)3:41.70 
2István Szögi (HUN)3:39.40 
3Charles Grethen (LUX)3:39.02 
4Jan Friš (CZE)3:39.05 
5Samuel Abate (ETH)3:36.323:41.6
6Quentin Tison (FRA)3:36.14 
7Jakub Holuša (CZE)3:32.49 
8Paul Robinson (IRL)3:35.22 
9Michał Rozmys (POL)3:36.37 
10Alexis Miellet (FRA)3:34.23 
11Rorey Hunter (AUS)3:37.323:37.32
12Ronald Musagala (UGA)3:30.583:36.63
13Ignacio Fontes (ESP)3:33.72 
14Simon Denissel (FRA)3:34.54 
15Jesús Gómez (ESP)3:33.07 
16Marcin Lewandowski (POL)3:31.46 
17Ismael Debjani (BEL)3:33.70 
18Filip Sasínek (CZE)3:35.02 
19-pace1Jan Sýkora (CZE)3:46.97 
20-pace-2Adam Czerwiński (POL)3:39.89 

M 3000 m

#UrheilijaPBSB
1Vojtěch Král (CZE)8:12.77 
2Isaac Kimeli (BEL)7:47.48 
3Seán Tobin (IRL)7:45.46 
4Abdessamad Oukhelfen (ESP)7:45.24 
5Oscar Chelimo (UGA)7:44.82 
6Joshua Cheptegei (UGA)7:33.26 
7Paul Chelimo (USA)7:31.57 
8Andreas Vojta (AUT)7:53.81 
9-pace1Richard Douma (NED)8:05.45 
10-pace2Stewart McSweyn (AUS)7:28.02 



M 10000 m

#UrheilijaPBSB
1Birhanu Balew (BRN)31:16.51 
2Sezgin Atac (TUR)28:52.54 
3Mehdi Frere (FRA)28:08.2728:22.32
4Emil Millán de la Oliva (SWE)28:23.21 
5Iliass Aouani (ITA)27:52.9827:52.98
6Abdallah Kibet Mande (UGA)27:22.89 
7Jacob Kiplimo (UGA)27:26.68 
8Aras Kaya (TUR)27:48.53 
9Juan Antonio Pérez (ESP)27:59.4527:59.45
10-pace1Adam Dvořáček (CZE)  
11-pace2Youssef Taoussi (ESP)  
12-pace-3Peter Kiprotich (KEN)28:32.78 

M 3000 m esteet

#UrheilijaPBSB
1Damián Vích (CZE)8:48.20 
2Boniface Abel Sikowo (UGA)8:25.918:38.5
3Victor Ruiz (ESP)8:33.28 
4Ahmed Abdelwahed (ITA)8:26.02 
5Phil Norman (GBR)8:23.60 
6Martin Grau (GER)8:24.29 
7Osama Zoghlami (ITA)8:20.88 
8Yohanes Chiappinelli (ITA)8:24.26 
9Getnet Wale (ETH)8:05.218:42.3
10Daniel Arce (ESP)8:19.40 
11Albert Chemutai (UGA)8:12.29 
12-paceAbdelaziz Merzogoui (ESP)8:18.03 



M 400 m aidat

#UrheilijaPBSB
1Martin Tuček (CZE)50.42 
2Chris McAllister (GBR)49.18 
3David Greene (GBR)47.84 
4Yasmani Copello (TUR)47.8149.37
5Alessandro Sibilio (ITA)49.2549.25
6Ramsey Angela (NED)49.60 
7Máté Koroknai (HUN)49.7149.89
8Martin Kučera (SVK)49.08 

M Seiväshyppy

#UrheilijaPBSB
1Matěj Ščerba (CZE)5.41 
2Adrian Valles (ESP)5.705.50
3Dan Bárta (CZE)5.52 
4Paweł Wojciechowski (POL)5.93 
5Jan Kudlička (CZE)5.83 
6Ethan Cormont (FRA)5.58 
7Ersu Sasma (TUR)5.525.30
8Valentin Lavillenie (FRA)5.82 
9Sam Kendricks (USA)6.065.86
10Armand Duplantis (SWE)6.155.90

Korkeudet 500-520-540-550-560-570-580-585-590-595-600-605



M pituushyppy

#UrheilijaPBSB
1Šimon Navrátil (CZE)7.457.10
2Adam Sebastian Helcelet (CZE)7.487.30
3Gabriel Bitan (ROU)7.96 
4Jakub Bystroň (CZE)7.747.11
5Benjamin Gföhler (SUI)8.137.70
6Augustin Bey (FRA)8.13 
7Fabian Heinle (GER)8.257.73
8Radek Juška (CZE)8.31 

M Kolmiloikka

#UrheilijaPBSB
1Ondřej Vodák (CZE)16.21 
2Jiří Vondráček (CZE)16.34 
3Melvin Raffin (FRA)16.8516.64
4Max Hess (GER)17.2016.71
5Jean-Marc Pontvianne (FRA)17.1316.91
6Hugues Fabrice Zango (BUR)17.6617.40
7Christian Taylor (USA)18.2116.52



M Kuulantyöntö

#UrheilijaPBSB
1Mesud Pezer (BIH)21.48 
2Leonardo Fabbri (ITA)21.9919.81
3Wictor Petersson (SWE)20.94 
4Konrad Bukowiecki (POL)22.25 
5Filip Mihaljević (CRO)21.84 
6Michał Haratyk (POL)22.3222.17
7Tomáš Staněk (CZE)22.01 

M Keihäänheitto

#UrheilijaPBSB
1Martin Florian (CZE)74.38 
2Petr Frydrych (CZE)88.3268.21
3Keshorn Walcott (TTO)90.1681.87
4Vítězslav Veselý (CZE)88.3475.73
5Anderson Peters (GRN)87.3182.72
6Jakub Vadlejch (CZE)89.7378.90
7Johannes Vetter (GER)97.7691.50



Naiset


N 200 m

#UrheilijaPBSB
1Viktoria Forster (SVK)24.10 
2Lada Vondrová (CZE)23.40 
3Alexandra Burghardt (GER)23.0023.00
4Blessing Okagbare (NGR)22.0422.66
5Sha'Carri Richardson (USA)22.0022.11
6Dafne Schippers (NED)21.63 
7Mujinga Kambundji (SUI)22.26 
8Jana Slaninová (CZE)23.66 

N 800 m

#UrheilijaPBSB
1.01Vendula Hluchá (CZE)2:03.952:05.57
1.02Nadia Power (IRL)2:01.01 
2.01Diribe Welteji (ETH)1:59.742:00.5
2.02Kimberley Ficenec (CZE)2:02.242:05.35
3.01Anita Horvat (SLO)2:14.46 
3.02Angelika Cichocka (POL)1:58.41 
4Keely Hodgkinson (GBR)2:01.73 
5.01Gabriela Gajanová (SVK)2:00.58 
5.02Lovisa Lindh (SWE)1:58.77 
6Hedda Hynne (NOR)1:58.10 
7Lore Hoffmann (SUI)1:58.50 
8.01Noélie Yarigo (BEN)1:59.12 
pace8-2Kateřina Hálová (CZE)2:03.59 



N 1500 m

#UrheilijaPBSB
1Hiwot Mehari (ETH)4:22.5 
2Gaia Sabbatini (ITA)4:11.27 
3Britt Ummels (NED)4:10.50 
4Elena Burkard (GER)4:06.51 
5Renata Pliś (POL)4:03.50 
6Diana Mezuliáníková (CZE)4:06.12 
7Hirut Meshesha (ETH)4:06.34:06.3
8Freweyni Hailu (ETH)4:07.94:07.9
9Simona Vrzalová (CZE)4:04.80 
10Esther Guerrero (ESP)4:03.13 
11Maruša Mišmaš-Zrimšek (SLO)4:03.05 
12Winnie Nanyondo (UGA)3:59.56 
13Genzebe Dibaba (ETH)3:50.07 
14-pace1Zdeňka Seidlová (CZE)  

N 400 m aidat

#UrheilijaPBSB
1Daniela Ledecká (SVK)56.79 
2Linda Olivieri (ITA)54.2056.68
3Lina Nielsen (GBR)55.2755.27
4Emma Zapletalová (SVK)55.19 
5Jessie Knight (GBR)55.27 
6Anna Ryzhykova (UKR)54.35 
7Sara Slott Petersen (DEN)53.55 
8Nikoleta Jíchová (CZE)57.44 



N Moukarinheitto

#UrheilijaPBSB
1Veronika Bártová (CZE)60.0856.74
2Réka Gyurátz (HUN)72.7069.50
3Kateřina Šafránková (CZE)72.4768.03
4Martina Hrašnová (SVK)76.90 
5Joanna Fiodorow (POL)76.3572.57
6Alexandra Tavernier (FRA)75.3875.38
7Malwina Kopron (POL)76.8572.82
8Anita Wlodarczyk (POL)82.9873.87

N Keihäänheitto

#UrheilijaPBSB
1Nikol Tabačková (CZE)57.5057.15
2Haruka Kitaguchi (JPN)66.0057.18
3Irena Gillarová (CZE)61.32 
4Christin Hussong (GER)67.9066.44
5Sara Kolak (CRO)68.43 
6Maria Andrejczyk (POL)71.4071.40
7Nikola Ogrodníková (CZE)67.4062.12
8Barbora Špotáková (CZE)72.2858.24

Lue myös



Katso kaikki uutiset