Ostrava Golden Spike 2022 - Ohjelma, Osallistujat & Tulokset

Ostrava Golden Spike 2022 - Aikataulu, lähtölistat & tulokset


Ostravan legendaarinen Golden Spike -tapahtuma (Zlatá tretra) kilpaillaan toukokuun viimeisenä päivänä.
Ostravan Golden Spike -kilpailu on yksi Euroopan vanhimmista yleisurheilutapahtumista. Tsekissä käytävä kilpailu kuuluu tänä päivänä World Athletics Continental Tour -kisasarjan kulta-kategoriaan. Saman kisakategorian kilpailu on myös muun muassa Paavo Nurmi Games.

Vitovicen stadionilla Ostravassa on aikojen saatossa vieraillut lukuisia lajilegendoja. Myös tänäkin vuonna starttilistat täyttyvät maailman ehdottomasta yleisurheilueliitistä.



Kisojen aikataulu – Ostrava Golden Spike 31.5.2022


Kilpailut käydään toukokuun viimeisenä päivänä 31.5.2022. Kansalliset lajit kilpaillaan klo 15-18. Illan kansainvälinen pääohjelma käynnistyy klo 18.

Aikataulun ajat ovat Suomen aikoja.

Tiistai 31.5.2022

KelloLaji
18.00Kuulantyöntö, miehet
18.10800 m, miehet B-erä
18.20100 m, miehet B-erä
18.35100 m, miehet A-erä
18.45400 m, naiset
18:45Korkeushyppy, miehet
18.551500 m, naiset
19.10800 m, miehet A-erä
19.15Pituushyppy, miehet
19:15Keihäänheitto, miehet
19.203000 m esteet, miehet
19.35400 m, miehet
19.45100 m aj., naiset
19.55300 m aj., naiset
20.05200 m, naiset
20.20200 m, miehet


Ostrava Golden Spike 2022 – Osallistujat


Ostravan illassa nähdään kaksi suomalaisurheilijaa. Topi Raitanen mittaa alkukesän virettään 3000 metrin esteissä kovassa porukassa. Viivi Lehikoinen on mukana harvinaisella 300 metrin aitamatkalla.

Maailman ykkösnimistä Ostravassa kilpailevat muun muassa Anderson Peters, Lamecha Girma, Yohan Blake, Gianmarco Tamberi, Miltiadis Tentoglou, Joe Kovacs, Tomas Walsh, Femke Bol, Jakub Vadlejch ja Vítězslav Veselý.



Lähtölistat tuottaa: Tilastopaja
Valitse laji
Näytä vain suomalaislajit

M 100 m

UrheilijaPB/SB
Akani Simbine (RSA)9.84 -21/10.06
Andre De Grasse (CAN)9.89 -21/10.21
Benjamin Azamati (GHA)9.90 -22/9.90
Reece Prescod (GBR)9.93 -22/9.93
Abdul Hakim Sani Brown (JPN)9.97 -19/10.04
Rohan Browning (AUS)10.01 -21/10.12
Ojie Edoburun (GBR)10.04 -18/10.21
Mudiyanselage Abeykoon (SRI)10.06 -22/10.06

M 400 m

UrheilijaPB/SB
Isaac Makwala (BOT)43.72 -15/45.35
Kirani James (GRN)43.74 -14/44.02
Luguelín Santos (DOM)44.11 -15/45.27
Liemarvin Bonevacia (NED)44.48 -21/45.55
Christopher Taylor (JAM)44.79 -21/45.45
Zakithi Nene (RSA)44.92 -22/44.92
Benjamin Lobo Vedel (DEN)45.52 -22/45.52
Håvard Bentdal Ingvaldsen (NOR)45.94 -21/

M Maili

UrheilijaPB/SB
Jakob Ingebrigtsen (NOR)3:47.24 -21/3:49.76
Olli Hoare (AUS)3:50.65 -22/3:50.65
Matthew Ramsden (AUS)3:51.23 -20/
Jake Wightman (GBR)3:52.02 -19/
Ismael Debjani (BEL)3:52.70 -21/
Ferdinand Kvan Edman (NOR)3:53.42 -21/
Ignacio Fontes (ESP)3:54.38 -22/3:54.38
Neil Gourley (GBR)3:57.11 -18/
Michał Rozmys (POL)3:59.82 -19/
Mounir Akbache (FRA)/
Charles Grethen (LUX)/
Mohamed Katir (ESP)/
Boaz Kiprugut (KEN)/
Samuel Zeleke (ETH)/

M 5000 m

UrheilijaPB/SB
Telahun Haile (ETH)12:52.98 -19/12:57.18
Getnet Wale (ETH)12:53.28 -21/13:11.68
Milkesa Mengesha (ETH)12:58.28 -21/13:01.11
Joe Klecker (USA)13:04.42 -22/13:04.42
Samuel Tefera (ETH)13:06.86 -22/13:06.86
Peter Maru (UGA)13:08.89 -22/13:08.89
Luis Grijalva (GUA)13:10.09 -21/13:36.93
Filip Ingebrigtsen (NOR)13:11.75 -19/
Sam Atkin (GBR)13:15.31 -22/13:15.31
Henrik Ingebrigtsen (NOR)13:15.38 -19/13:29.92
Adel Mechaal (ESP)13:15.40 -16/
Narve Gilje Nordås (NOR)13:16.67 -21/13:26.64
Ali Abdulmena (ETH)13:20.28 -21/13:45.0h
Elzan Bibić (SRB)13:24.42 -22/13:24.42
Magnus Tuv Myhre (NOR)13:27.06 -22/13:27.06
Jack Rayner (AUS)13:34.68 -21/
Wilberforce Kones (KEN)/

M 110 m aidat

UrheilijaPB/SB
Devon Allen (USA)12.84 -22/12.84
Omar McLeod (JAM)12.90 -17/13.17
Jason Joseph (SUI)13.12 -21/13.60
Aaron Mallett (USA)13.15 -20/13.22
Wilhem Belocian (FRA)13.15 -21/13.23
Asier Martínez (ESP)13.22 -21/13.32
Paolo Dal Molin (ITA)13.27 -21/13.70
Rafael Henrique Pereira (BRA)13.27 -22/13.27

M 400 m aidat

UrheilijaPB/SB
Alison dos Santos (BRA)46.72 -21/47.23
Yasmani Copello (TUR)47.81 -18/49.11
Rasmus Mägi (EST)47.82 -22/47.82
Carl Bengtström (SWE)48.52 -22/48.52
Sokwakhana Zazini (RSA)48.73 -19/49.17
Wilfried Happio (FRA)49.03 -19/49.11
Ramsey Angela (NED)49.07 -21/49.20
Nick Smidt (NED)49.28 -19/49.66

M Seiväshyppy

UrheilijaPB/SB
Armand Duplantis (SWE)6.15 -20/6.01
Sam Kendricks (USA)6.06 -19/5.65
Renaud Lavillenie (FRA)6.05 -15/5.81
Thiago Braz (BRA)6.03 -16/
Pål Haugen Lillefosse (NOR)5.85 -22/5.85
Ben Broeders (BEL)5.85 -22/5.85
Valentin Lavillenie (FRA)5.82 -19/5.71
Sondre Guttormsen (NOR)5.81 -21/5.81
Simen Guttormsen (NOR)5.65 -22/5.65

M Pituushyppy

UrheilijaPB/SB
Miltiádis Tentóglou (GRE)8.60 -21/8.36
Ruswahl Samaai (RSA)8.49 -17/7.73
Simon Ehammer (SUI)8.45 -22/8.45
Emiliano Lasa (URU)8.28 -22/8.28
Kristian Pulli (FIN)8.27 -20/8.00
Thobias Montler (SWE)8.27 -21/8.27
LaQuan Nairn (BAH)8.22 -22/8.22
Benjamin Gföhler (SUI)8.13 -16/8.02
Ingar Kiplesund (NOR)8.10 -19/7.65
Henrik Flåtnes (NOR)7.98 -21/7.71

M Moukarinheitto

UrheilijaPB/SB
Paweł Fajdek (POL)83.93 -15/80.19
Wojciech Nowicki (POL)82.52 -21/81.58
Eivind Henriksen (NOR)81.58 -21/77.94
Myhaylo Kokhan (UKR)80.78 -21/78.09
Bence Halász (HUN)79.88 -20/78.88
Thomas Mardal (NOR)76.74 -21/73.41

N 200 m

UrheilijaPB/SB
Jamile Samuel (NED)22.37 -18/23.35
Beth Dobbin (GBR)22.50 -19/23.04
Dalia Kaddari (ITA)22.64 -21/22.83
Ida Kathrine Karstoft (DEN)22.76 -22/22.76
Gemima Joseph (FRA)22.77 -21/23.46
Nikola Horowska (POL)22.98 -22/22.98
Martyna Kotwiła (POL)22.99 -18/23.50
Elisabeth Slettum (NOR)23.39 -21/23.48

N 800 m

UrheilijaPB/SB
Keely Hodgkinson (GBR)1:55.88 -21/1:57.72
Natoya Goule (JAM)1:56.15 -18/1:59.39
Laura Muir (GBR)1:56.73 -21/1:57.23
Jemma Reekie (GBR)1:56.90 -21/1:58.44
Renelle Lamote (FRA)1:57.98 -21/1:58.48
Halimah Nakaayi (UGA)1:58.03 -21/1:59.94
Catriona Bisset (AUS)1:58.09 -21/1:59.73
Hedda Hynne (NOR)1:58.10 -20/2:03.57
Diribe Welteji (ETH)1:58.28 -22/1:58.28
Olha Lyakhova (UKR)1:58.64 -15/2:01.58
Lovisa Lindh (SWE)1:58.77 -17/2:02.24
Aneta Lemiesz (POL)1:59.93 -06/

N 5000 m

UrheilijaPB/SB
Letesenbet Gidey (ETH)14:06.62 -20/14:24.59
Almaz Ayana (ETH)14:12.59 -16/
Gudaf Tsegay (ETH)14:13.32 -21/14:31.91
Konstanze Klosterhalfen (GER)14:26.76 -19/
Fantu Worku (ETH)14:26.80 -21/14:47.37
Eilish McColgan (GBR)14:28.55 -21/
Yasemin Can (TUR)14:36.82 -17/16:06.28
Hawi Feysa (ETH)14:38.76 -19/14:48.94
Alicia Monson (USA)14:42.56 -21/
Karoline Bjerkeli Grøvdal (NOR)14:43.26 -21/14:51.38
Dawit Seyaum (ETH)14:47.55 -22/14:47.55
Aberash Minsewo (ETH)14:50.88 -21/
Jessica Judd (GBR)14:57.19 -22/14:57.19
Laura Galván (MEX)15:00.16 -21/15:09.80
Alina Reh (GER)15:04.10 -19/
Maureen Koster (NED)15:06.86 -22/15:06.86
Rose Davies (AUS)15:07.49 -22/15:07.49
Tsige Gebreselama (ETH)15:12.96 -19/
Roseline Chepngetich (KEN)16:07.0h -12/

N 400 m aidat

UrheilijaPB/SB
Femke Bol (NED)52.03 -21/53.02
Anna Ryzhykova (UKR)52.96 -21/54.50
Viktoriya Tkachuk (UKR)53.76 -21/54.81
Jessie Knight (GBR)54.09 -22/54.09
Amalie Hammild Iuel (NOR)54.72 -19/56.77
Carolina Krafzik (GER)54.72 -21/57.05
Lina Nielsen (GBR)54.73 -22/54.73
Line Kloster (NOR)54.99 -22/54.99

N Kuulantyöntö

UrheilijaPB/SB
Chase Ealey (USA)19.98 -22/19.98
Auriol Dongmo (POR)19.75 -21/19.68
Sarah Mitton (CAN)19.58 -22/19.58
Danniel Thomas-Dodd (JAM)19.55 -19/19.53
Maggie Ewen (USA)19.47 -19/19.32
Fanny Roos (SWE)19.34 -21/19.10
Jessica Schilder (NED)19.19 -22/19.19
Sophie McKinna (GBR)18.61 -19/17.36
Axelina Johansson (SWE)18.39 -22/18.39

N Kiekonheitto

UrheilijaPB/SB
Valarie Allman (USA)71.46 -22/71.46
Sandra Perković (CRO)71.41 -17/67.26
Kristin Pudenz (GER)66.94 -22/66.94
Mélina Robert-Michon (FRA)66.73 -16/62.61
Claudine Vita (GER)66.64 -19/64.04
Liliana Cá (POR)66.40 -21/62.47
Marike Steinacker (GER)64.55 -22/64.55
Lisa Brix Pedersen (DEN)61.29 -22/61.29


Ostrava Golden Spike 2022 - Tulokset


Voit seurata Ostrava Golden Spiken tuloksia reaaliajassa tapahtuman livetulospalvelusta.


Ostra Golden Spike - Kilpailuennätykset


LajiUrheilijaTulosVuosi
100 jaardiaAsafa POWELL (JAM)9.07 -0.52010
100 mAsafa POWELL (JAM)9.83 -0.52010
100 mUsain BOLT (JAM)9.77 W 2.12009
150 mArthur Gue CISSÉ (Ivory Coast)15.15  0.52020
200 mUsain BOLT (JAM)19.83 0.32008
300 mWayde VAN NIEKERK (RSA)30.81 WB2017
400 mLaShawn MERRITT (USA)44.162014
600 mAdam KSZCZOT (POL)1:16.022015
800 mWilfred BUNGEI (KEN)1:43.242003
1000 mIlham Tanui ÖZBILEN (TUR)2:15.082014
1500 mCornelius CHIRCHIR (KEN)3:31.172003
MailiHaran KEITANY (KEN)3:49.572009
3000 mCaleb NDIKU (KEN)7:31.662014
5000 mJacob KIPLIMO (UGA)12:48.632020
10 000 mKenenisa BEKELE (ETH)26:20.312004
20 000 mHaile GEBRSELASSIE (ETH)56:25.98 WR2007
TunninjuoksuHaile GEBRSELASSIE (ETH)21.285 WR2007
3000 m aidatPaul KIPSIELE KOECH (KEN)8:02.552011
110 m aidatDayron ROBLES (CUB)12.87 WR 0.92008
400 m aidatKarsten WARHOLM (NOR)47.622020
400 m aidatAbderrahman SAMBA (QAT)47.37 RS2018
KorkeushyppyMutaz Essa BARSHIM (QAT)helmi.382018
SeiväshyppySam KENDRICKS (USA)touko.932019
PituushyppyJuan Miguel ECHEVARRÍA (CUB)8.66 1.02018
KolmiloikkaChristian TAYLOR (USA)17.57 -1.12017
KolmiloikkaSheryf EL-SHERYF (UKR)17.72 1.3 RS2011
KuulantyöntöRyan CROUSER (USA)22.432020
KiekonheittoLuís DELÍS (CUB)68.061983
MoukarinheittoPawel FAJDEK (POL)83.442017
KeihäänheittoJan ŽELEZNÝ (CZE)94.641996
4x100 mPORTER, COLLINS, PATTON, SPEARMON (All-Stars)38.592012
4x100 mRODGERS, LYLES, BLAKE, TRACEY (Americas)38.05 RS2018
4×400 mJEROME DAVIS, MILLS, CARTER, McCRAY (USA)3:01.492001



LajiUrheilijaTulosVuosi
100 jaardiaVeronica CAMPBELL-BROWN (JAM)9.91 1.12011
100 mVeronica CAMPBELL-BROWN (JAM)10.76 1.12011
150 mDafne SCHIPPERS (NED)16.56 0.62020
200 mJarmila KRATOCHVÍLOVÁ (CZE)22.07 -1.01981
300 mShaunae MILLER-UIBO (BAH)34.412019
400 mTáňa KOCEMBOVÁ (CZE)49.671983
400 m Salwa Eid NASSER (BRN)49.32 RS2018
800 mMaria MUTOLA (MOZ)1:57.722004
800 m Caster SEMENYA (RSA)1:54.77 RS2018
1000 mIrina KRAKOVIAK (LTU)2:40.082005
1500 mFaith KIPYEGON (KEN)3:59.052020
2000 mGenzebe DIBABA (ETH)5:27.502014
3000 mBelynesh OLJIRA (ETH)8:38.552016
3000 m Sifan HASSAN (NED)8:27.50 RS2018
5000 mMesret DEFAR (ETH)14:30.182007
10 000 mTirunesh DIBABA (ETH)30:26.672013
TunninjuoksuDire TUNE (ETH)18.517 m (WR)2008
20 000 mDire TUNE (ETH)1:05:35.32009
3000 m aidatNorah JERUTO (ETH)9:11.332018
3000 m aidatBeatrice CHEPKOECH (KEN)9:07.92 RS2018
100 m aidatSharika NELVIS (USA)12.55 -1.72015
100 m aidatDanielle WILLIAMS (JAM)12.49 -0.1 RS2018
300 m aidatFemke BOL (NED)38.552020
400 m aidatZuzana HEJNOVÁ (CZE)53.322013
KorkeushyppyMariya LASITSKENE (RUS/ANA)2.kesä2019
SeiväshyppyStacy DRAGILA (USA)huhti.832004
Seiväshyppy Anzhelika SIDOROVA (RUS)4.85 RS2018
Seiväshyppy Katerina STEFANIDI (GRE)4.85 RS2018
Seiväshyppy Sandi MORRIS (USA)4.85 RS2018
PituushyppyEva MURKOVÁ (CZE)7.00 +0.11984
KolmiloikkaYamile ALDAMA (CUB)15.00 0.02003
KuulantyöntöHelena FIBINGEROVÁ (CZE)21.961977
KiekonheittoZdeňka ŠILHAVÁ (CZE)69.521987
MoukarinheittoAnita WLODARCZYK (POL)79.722017
KeihäänheittoBarbora ŠPOTÁKOVÁ (CZE)67.782012
4x100 mDRINKOVÁ, SOKOLOVÁ, ŠIROKÁ, KRATOCHVÍLOVÁ (CZE)44.071982
4x100 m TENORIO, MILLER-UIBO, PRANDINI, ROSA (Americas)42.11 RS2018
4x400 mMOLNÁR, KOZÁRY, BÁTORI, FORGÁCS (HUN)3:33.91991
3000 m kävelyAnežka DRAHOTOVÁ (CZE)11:52.382015