Copernicus Cup 17.2.2021 | Schedule & Results

Copernicus Cup 2021


The Copernicus Cup indoor meeting 2021 takes place on Wednesday, February the 17th. Check out the competition schedule, start lists and results.
Copernicus Cup Toruń is part of the World Athletics Indoor Tour - Gold series. The 2021 event takes place on Wednesday night February 17th in Toruń, Poland. After Toruń the Indoor Tour Gold continues with Villa de Madrid event in Madrid a week later.

The Athletics European Indoor Championships are also competed in Toruń in early March.

Copernicus Cup Toruń 2021 - Schedule & Timetable


NOTE: All times are local Polish times (CET or GMT+1)

Wednesday 17th Feb

TimeEventMen / Women
17:25Shot putMen
17:3060m hurdles - 2 heatsWomen
17:43Triple jumpWomen
17:5060m hurdles - 2 heatsMen
18:053000 mWomen
18:2060 m - 2 heatsWomen
18:30High jumpMen
18:35400 m - 2 heatsWomen
18:40Pole vaultMen
18:50800 mWomen
19:00800 mMen
19:1060 m hurdles FINALWomen
19:2560 m hurdles FINALMen
19:351500 mMen
19:4560 m FINALWomen




Copernicus Cup Toruń 2021 indoor meeting Live Stream


Copernicus Cup Toruń 2021 indoor meeting is broadcasted live on the World Athletics Youtube-channel.

Unfortunately the stream will be geo-blocked in the following 36 territories: American Samoa, Anguilla, Australia, Bermuda, Bouvet Island, British Indian Ocean Territory, British Virgin Islands, Canada, Cayman Islands, Christmas Island, Cocos (Keeling) Islands, Falkland Islands (Islas Malvinas), Finland, France, Germany, Gibraltar, Guam, Guernsey, Heard & McDonald Islands, Isle of Man, Jersey, Montserrat, Norfolk Island, Northern Mariana Islands, Norway, Pitcairn Islands, Poland, Puerto Rico, South Georgia & South Sandwich Islands, Spain, St. Helena, Svalbard & Jan Mayen, Turks & Caicos Islands, U.S. Virgin Islands, United Kingdom, United States.


Copernicus Cup Toruń 2021 – Results




Here you can follow the Copernicus Cup Toruń 2021 live results.


Start lists for Copernicus Cup Toruń 2021


M Shot put

OrderAthleteSB
1SZYSZKOWSKI Jakub (POL)20.28
2PONZIO Nick (USA)20.52
3FABBRI Leonardo (ITA) 
4BUKOWIECKI Konrad (POL)20.46
5STORL David (GER)20.18
6HARATYK Michał (POL)21.83
7STANEK Tomas (CZE)21.48

W Triple jump

OrderAthleteSB
1NOWAKOWSKA Aleksandra (POL)13.13
2BEDNAREK Agnieszka (POL)13.30
3SZÓSTAK Adrianna (POL)13.48
4PAPAHRISTOU Paraskevi (GRE)13.73
5FRANKLIN Tori (USA)13.79
6MAKELA Kristiina (FIN)14.13
7SKVARTSOVA Viyaleta (BLR)14.28



W 60 m hurdles heat 1

LaneAthleteSB
3SKRZYSZOWSKA Pia (POL)8.02
4CLEMONS Christina (USA)7.83
5KOŁECZEK Karolina (POL)8.01
6KOZAK Luca (HUN)8.06
7WOJTUNIK Klaudia (POL)8.21

W 60 m hurdles heat 2

LaneAthleteSB
2NAGIĘĆ Weronika (POL)8.39
3HURSKE Reeta (FIN)8.04
4NEZIRI Nooralotta (FIN)7.91
5TALAY Alina (BLR)8.01
6BOGLIOLO Luminosa (ITA)8.05
7HULISZ Zuzanna (POL)8.34



M 60 m hurdles heat 1

LaneAthleteSB
2STAŚKIEWICZ Dominik (POL)7.88
3NOGA Artur (POL)7.64
4HOLLOWAY Grant (USA)7.32
5MALLETT Aaron (USA)7.57
6KILJAN Krzysztof (POL)7.70
7SZUCS Valdo (HUN)7.74

M 60 m hurdles heat 2

LaneAthleteSB
2ŻEBROWSKI Dawid (POL)7.84
3CZYKIER Damian (POL)7.59
4BELOCIAN Wilhem (FRA)7.45
5EATON Jarret (USA)7.51
6TRAJKOVIC Milan (CYP)7.75
7AL. YOHA Yaqoub (KUW) 



W 400 m heat 1

LaneAthleteSB
4KACZMAREK Natalia (POL)53.80
5SPRUNGER Lea (SUI)52.21
6WYCISZKIEWICZ-ZAWADZKA Patrycja (POL)53.29

W 400 m heat 2

LaneAthleteSB
3HOŁUB-KOWALIK Małgorzata (POL) 
4KLAVER Lieke (NED)51.48
5ŚWIĘTY-ERSETIC Justyna (POL) 
6BOL Femke (NED)50.81



M High jump

OrderAthleteSB
1KOŁODZIEJSKI Mateusz (POL)221
2CULVER Trey (USA) 
3NIKITIN Dmytro (UKR)228
4KOBIELSKI Norbert (POL) 
5NEDASEKAU Maksim (BLR)223
6BEDNAREK Sylwester (POL)215
7WILSON Jamal (BAH)215
8PROTSENKO Andrii (UKR)228
9TAMBERI Gianmarco (ITA)232

M Polve vault

OrderAthleteSB
1VOLKOV Matvey (BLR)560
2SOBERA Robert (POL)562
3LUDWIG Matt (USA)580
4OBIENA Ernest (PHI)586
5WOJCIECHOWSKI Paweł (POL)540
6BRAZ Thiago (BRA)580
7LISEK Piotr (POL)574
8KENDRICKS Sam (USA)586



W 800 m

LaneAthleteSB
1GALANT Martyna (POL)2:04.97
2POWER Nadia (IRL)2:02.44
3CICHOCKA Angelika (POL)2:02.72
4ALEMU Habitam (ETH)2:00.85
4YARIGO Noelie (BEN)2:02.76
5JÓŹWIK Joanna (POL)2:02.19
6LEMIESZ Aneta (POL)2:08.31
6SCLABAS Delia (SUI) 

M 800 m

LaneAthleteSB
1TUKA Amel (BIH)1:48.28
1LANGFORD Kyle (GBR)1:48.38
2KRAMER Andreas (SWE)1:47.79
2VAN DIEPEN Tony (NED)1:48.36
3WEBB Jamie (GBR)1:46.26
3BORKOWSKI Mateusz (POL)1:47.17
4REUTHER Marc (GER)1:46.21
4KIPRUTO Collins (KEN)1:46.83
5KSZCZOT Adam (POL)1:47.65
6GILES Elliot (GBR)1:45.49
6SIERADZKI Patryk (POL) 



M 1500 m

LaneAthleteSB
1GOURLEY Neil (GBR) 
2ŻYWKO Szymon (POL)3:43.75
3CZERWIŃSKI Adam (POL)3:41.20
4SASINEK Filip (CZE)3:39.75
5ROZMYS Michał (POL)3:39.48
6TAKI Kumari (KEN)3:39.12
7LEWANDOWSKI Marcin (POL)3:36.83
8BIRGEN Bethwel (KEN)3:34.67
9BAREGA Salemon (ETH)3:34.62
10FONTES Ignacio (ESP)3:36.89

W 3000 m

OrderAthleteSB
1TOPKA Beata (POL) 
2KACZYŃSKA Paulina (POL) 
3BRONIATOWSKA Katarzyna (POL) 
4WAGNER-GYURKES Viktoria (HUN)9:04.38
5KRAUSE Gesa-Felicitas (GER)8:55.25
6WORKU Fantu (ETH)8:37.84
7CHEPKOECH Beatrice (KEN)8:34.21
8DIBABA Genzebe (ETH) 
9HAILU Lemlem (ETH)8:32.55
10BARYSEVICH Dariya (BLR) 
11KAZIMIERSKA Klaudia (POL) 



W 60 m heat 1

LaneAthleteSB
2FERENZ Katarzyna (POL)7.71
3RATNIKOVA Viktoriya (UKR)7.29
4OLIVER Javianne (USA)7.loka
5GUZOWSKA Paulina (POL)7.40
6MIHALINEC-ZIDAR Maja (SLO)7.23
7STRUZIK Alicja (POL)7.47

W 60 m heat 2

LaneAthleteSB
2MAŁKOWSKA Dominika (POL)7.59
3ADAMEK Klaudia (POL)7.35
4DEL-PONTE Ajla (SUI)7.14
5SWOBODA Ewa (POL)7.22
6STEFANOWICZ Magdalena (POL)7.39
7MIĘKIŃSKA Magdalena (POL)7.59




Copernicus Cup Toruń indoor meeting records


Women

EventAthleteResultDate
60 mEwa Swoboda (POL)7,0712.02.2016
400 mLea Sprunger (SUI)51,2815.02.2018
800 mJoanna Jóźwik (POL)1.59,2910.02.2017
1500 mGenzebe Dibaba (ETH)3.58,8010.02.2017
60 m hurdlesPamela Dutkiewicz (GER)7,8515.02.2018
High jumpMariya Lasitskene (RUS)20015.02.2018
Triple jumpAnna Jagaciak-Michalska (POL)13,9710.02.2017
Pole vaultNicole Buchler (SUI)46010.02.2017
Shot putChristina Schwanitz (GER)18,9706.02.2019
Long jumpMaryna Bekh-Romanchuk (UKR)69608.02.2020




Men

EventAthleteResultDate
60 mRonnie Baker (USA)6,4610.02.2017
400 mBralon Taplin (GRN)45,5910.02.2017
800 mCollins Kipruto (KEN)1.45,8608.02.2020
1500 mSamuel Tefera (ETH)3.35,5706.02.2019
60 mHOrlando Ortega (ESP)7,4810.02.2017
Pole vaultArmand Duplantis (SWE)61708.02.2020
Shot putKonrad Bukowiecki (POL)22,0015.02.2018
Long jumpJuan Miguel Echevarria (CUB)81206.02.2019
High jumpSylwester Bednarek (POL)22710.02.2017
Triple jumpCristian Napoles (CUB)16,9015.02.2018